След почти 20 години прекъсване – Сребърно С и 300 км FAI триъгълник в България.
Макар и лятото да отминава, сезонът тази година предостави отлични условия за прелети особено в СИ част на страната.
Влажното начало на годината удължи периода на ниски бази и инверсии до късно през летният сезон. Май и Юни предоставиха много слънчеви дни, но високата влажност и честите валежи поддържаха ниска облачната база в равнинните райони. Допълнителните превалявания забавиха и събирането на селско-стопанските реколти. Това също се отрази на летателният сезон тъй като забави освобождаването на площадки за извън-пистови кацания.

Въпреки трудните условия обаче Май и Юни предоставиха условия за прелети от около 200 км. Динамиката на атмосферата беше относително голяма с бързи промени в условията. Често отделянето от домашното летище беше лесно, за разлика от прибирането поради бързото отслабване на условията в следобедните часове.
През Юли подобрението в условията позволи няколко опита за по-големи задачи в Лудогорието. Бяха направени няколко триъгълника по 200 км и задачи по 3 точки от около 150 – 180 км.

Класическите силни условия за сезона обаче дойдоха по традиция през Август. С навлизането на нестабилните СИ преноси – Дунавската равнина предостави изключително силни условия за летене. Базата се повдигна до 2500 – 3000 метра нмв., а термиките варираха между 3 и 6 м/с. Добрите условия позволиха и първите прелети от над 300 километра, след почти 20 годишно прекъсване на прелетите с планери в Българското небе.
На 18-ти Август Ивелин Калушков на Standard Astir II – „BJ“ успя да завърши прелет по FAI триъгълник с размер 308 км. Прелетът отне малко над 4 часа със средна скорост 72 км/ч. Това е и първият прелет над 300 км след дългогодишно прекъсване на спортните полети с планери в страната. Полетът е валиден за златна значка за FAI задача – декларирана цел. Тъй като пилотът е притежател на съответната значка полетът не е деклариран.

Същият ден Самуил Казаков на Valentin Mistral – „ОЕ“ успя да завърши 184 км свободен триъгълник. Това е първият по-сериозен прелет на Самуил. С този полет той успя да покрие всички нормативи за Сребърна значка към С сертификат. Това е и първото „Сребърно С“ за България след 20 годишно прекъсване на спортните отношения с FAI в областта на планеризма. Поздравления за Самуил и пожелания за бъдещи спортни и лични успехи!

Тодор Симеонов направи първите си самостоятелни прелети под ръководството на Таня Обретенова на Bergfalke 3. Ятото на „прелетните птици“ в България се увеличава с нови пилоти. За всеобща радост и някой от по-старите прелетни птици се завърнаха в редиците на летящите за да учат младите пилета на стари, но полезни трикове 🙂 .

Хехе…отлична ретроспекция на изминалия сезон,въпреки че той очевидно продължава и условията като че ли „напук“ на идващата есен не „желаят“ да отслабнат! Надявам се месец октомври да ни изненадата приятно с още някой невероятен летателен ден!
Поздрави !!!